Jak karmić psa seniora?

Czy tego chcemy czy nie, pieski również się starzeją. Przychodzi taki moment w życiu każdego czworonoga, kiedy chęć do zabawy staje się mniejsza, a podatność na choroby i urazy większa. To czas, w którym powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi prawidłową opiekę, poczucie bezpieczeństwa oraz zestaw aktywności, które pomogą mu jak najdłużej zachować dobrą kondycję. Przede wszystkim jednak niesłabnącą miłość! A jak to mówią „przez żołądek do serca! Czym zatem karmić psa seniora?

 

Jedną z cech dotyczących żywienia, która pojawia się u psa seniora jest brak apetytu. Nie denerwuj się na swojego psa i postaraj się tak dopasować dietę, żeby jadł chętnie i regularnie. Pamiętaj, że żywienie to najlepszy rodzaj profilaktyki, zarówno dla czworonoga, jak i dla człowieka. Prawidłowa dieta zapobiega chorobom i pomaga jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Dopasuj składniki odżywcze posiłków do potrzeb swojego towarzysza. Jakie są to potrzeby? Co zmienia się w trybie życia wiekowego pieska, na co powinieneś zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim dietą psa seniora rządzi jedna zasada. Mniejsza kaloryczność! Dlaczego? To stosunkowo proste. Starszy pies mniej się rusza, a co za tym idzie mniej spala. Wiele osób nie pamięta o tej prostej zależności i nie zmienia karmy ani porcji w diecie swojego starszego psiaka. Może to prowadzić do nadwagi, gorszego samopoczucia i słabszego funkcjonowania organów wewnętrznych. Zapotrzebowanie psa w podeszłym wieku na energię spada nawet o 40%, potrzebuje zatem 20% mniej kalorycznych posiłków. Nie przekarmiajmy psa. Zdecyduj się na mniejsze i częściej podawane porcje. Dzięki temu poradzisz sobie ze zmniejszonym apetytem.

 

Nasz piesek na starość zmienia nawyki. Ewolucji ulegają również jego możliwości. Warto pamiętać o tym, że nie może już tak sprawnie gryźć, a jego dziąsła nie są w najlepszej kondycji. Starszy pies jest również bardziej zestresowany. Nie przerywajmy mu jedzenia i nie stresujmy go w trakcie posiłku. Może to skutkować niestrawnością. Warto pomyśleć o lekkim namoczeniu karmy i podawaniu jej w letniej temperaturze. Unikajmy też kości i twardych przekąsek.

 

A co ze składnikami odżywczymi? Bez problemu znajdziesz karmę, która jest przeznaczona dla starszych psów. Powinna być mniej kaloryczna i mieć więcej białka. Zwróć uwagę na obecność kwasów omega 3, które wpływają na dobrą pracę nerek. Możesz zdecydować się również na suplementację pewnych składników (jak np. fosfor i wapń) i witamin. Witamina K wzmacnia kości. Witamina E usprawnia pracę układu odpornościowego. Witamin B pobudza spowolnioną u seniora przemianę materii. Witamina C opóźnia starzenie się mózgu. Luteina poprawia zaś wzrok. Wspaniałym uzupełnieniem diety byłyby regenerująca chrząstki glukozamina i wspierający proces trawienia błonnik.

 

Dbaj o dietę swojego czworonożnego przyjaciela. Wychodźcie na wspólne spacery i dbaj o niski poziom stresu. Dzięki temu Twój piesek może przeżyć wspólnie z Tobą jeszcze wiele wspaniałych lat.