Czym karmić szczeniaka?

Rozwój pieska w pierwszych tygodniach i miesiącach życia jest niezwykle ważny, a uważne obserwowanie jego zachowań, reakcji i zdrowia kluczowe dla jego dorosłego życia. To czas wyznaczania granic, budowania zaufania i dbania o dobre samopoczucie i organizm szczeniaka. Jednym z najważniejszych elementów owego dbania jest przemyślana i zbilansowana dieta. Na szczęście nie jest to aż tak duże wyzwanie, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak i czym karmić szczeniaka, żeby zdrowo się rozwijał, dobrze czuł i prawidłowo rósł.

 

Na samym początku drogi szczeniak żywi się mlekiem matki, które z czasem zmienia nieco skład, żeby dostarczyć mu odpowiednich wartości odżywczych. Czasem właściciele decydują się na karmienie młodego szczeniaczka krowim mlekiem. To niestety zły pomysł, ponieważ diametralnie różni się ono od psiego mleka. Kolejny etap to powolne odzwyczajanie szczeniaka od mleka matki, czyli odsadzanie. Trwa ok. dwóch tygodni i polega na wprowadzaniu nowych składników i pokarmów do diety szczenięcia. Ok. 8 tygodnia życia pieska możemy sięgnąć po karmę przeznaczoną dla szczeniaków typu junior. Karmy dla młodych psów różni ilość białka analitycznego, tłuszczu i węglowodanów. Zdecydowanie zalecamy stosowanie karmy suchej, ponieważ jest ona odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Żywienie domowymi sposobami jest w porządku, jeśli rzeczywiście skrupulatnie wyliczamy ilość składników (tłuszczy, białek, węglowodanów), które znajdują się w porcji posiłku?

 

Skoro już jesteśmy przy porcjach, co z nimi? Porcję ustalamy w zgodzie z wagą szczenięcia. 1-4 kg to 70-100 g, 5-10 kg to 160-200 g, a 11-25 kg to 250-290 g. W 6-8 tygodniu życia stosujemy pięć do sześciu porcji dziennie. Ok. trzeciego miesiąca życia zmniejszamy częstotliwość do czterech porcji. Dwa miesiące później (piąty miesiąc) stosujemy trzy porcje. Ostatni etap nadchodzi po siódmym miesiącu życia. Wtedy zwiększamy wagę porcji do wagi pieska i zmniejszamy częstotliwość karmienia do jednego lub dwóch posiłków dziennie.

 

Karma dla szczeniaków to skrupulatnie skomponowany produkt. Podczas tworzenia dobrej karmy bierze się pod uwagę docelową masę ciała dorosłego psa danej rady, aktualną masę ciała, wiek szczenięcia, jak intensywna jest aktywność fizyczna pieska. Warto zwrócić też uwagę na to, co mu smakuje i dobrać ulubiony wariant karmy. Życzymy powodzenia w żywieniu swojego pupila!